Clouse sweeps hurdles for Old Fort

SANDUSKY ― Quite a few local girls made it through to regionals next week Saturday in the Division III district meet at Perkins.

Old Fort’s Jenna Clouse won the 100 hurdles (15.72) and the 300 hurdles (47.15). She broke her own school record in the 100 at Thursday’s prelims with a time of 15.70.

In the meet overall, Margaretta won with 79 ½ points, while Calvert and Lakota tied for eighth with 47 points and Old Fort was 10th (43).

The top four in each event moved onto the regional next week at Heidelberg.

Bri Davidson also qualified in the 400 with a fourth-place showing (1:03.51) and the Old Fort 4×400 was third in 4:15.98, which tied the school record.

Calvert’s Zoe Meyer claimed the long jump, clearing 16-11 ½, while teammate Kate Laney took fifth (15-1 ¼) and Lakota’s Lauryn Tiell was seventh (14-9). Other qualifiers for the Senecas included Taylor Harris in the 1,600 (fourth, 5:26.21) and the 800 (fourth, 2:29.71). Sophie Burtis just missed out on regionals in fifth in the 300 hurdles (50.48), while the 4×200 relay (1:54.29) was fifth, Hannah Kelbley took sixth in the 100 hurdles (17.61), Emma White finished sixth in the 200 (28.24), the 4×100 relay (54.63) and the 4×400 (4:32.76) were both seventh and Erika Gonzales was seventh in the 3,200 (12:44.03).

Lakota had a couple qualifiers as Aliza Dauterman led the Raiders with a second in the shot put (37-1 ½), while Qiara Palos was fourth in the 100 (13.16), the 4×100 (52.77) placed fourth, Reilly Cozette was also fourth in the 3,200 (12:07.20) and Lauryn Tiell claimed fourth in the pole vault (8-6). Teammate Kiersten Linky was seventh in the same event (7-0).

Lakota, Stockaders each

get three to regionals

SANDUSKY ― In a competitive boys Division III district meet at Perkins Saturday, it was Lakota and Old Fort each getting three qualifiers to regionals.

Overall, Ottawa Hills topped New London 88-84, while Old Fort was ninth (37), Lakota placed 11th (30 ½) and Calvert ended 13th (24).

Old Fort’s Bennett Wasserman started the day out well for the Stockaders with a third in the 110 hurdles (17.09) as the Top 4 in each event qualified for regionals next week at Heidelberg.

Mason Salas got runner-up in the 400 (51.88) and third in the high jump (6-0). Jordan Smith just missed the cut in fifth in the 300 hurdles (43.05), while Garrett Havens took sixth in the 1,600 (4:46.18).

Dylan Moes finished third in the 800 (2:01.41) for the Raiders, while Braden Schaser was runner-up in the 3,200 (10:14.15) and the 4×400 (3:35.34) took third.

Other placers for the Raiders included Mark Statham in the 400 (seventh, 53.49) and Connor Hill in the 3,200 (seventh, 10:35.65).

Calvert had one qualifier, which was the 4×100 relay. It claimed fourth in 44.96. Auggie Frohnen (sixth, 125-4) and Vinny Volpe (eighth, 122-2) competed in the discus and the 4×200 relay (1:38.83) finished seventh.

H-L 2nd, Carey

3rd at district meet

BUCYRUS ― Colonel Crawford ran away with the meet, but Hopewell-Loudon and Carey went 2-3 in the team standings in the Division III district meet at Bucyrus Saturday.

The Eagles topped H-L 108-79, while Carey had 78 points. Mohawk placed fifth (57), Seneca East was right behind them in sixth (46) and Buckeye Central was 10th (32).

With the top four in each event advancing to regionals next week, the Chieftains had plenty moving on.

The 4×400 squad of Corrin Hoover, Elizabeth Wells, Abbi Roerdink and Taylor Sours won in 4:12.53, beating out Buckeye Central (third, 4:17.67), Mohawk (fourth, 4:19.37), Carey (fifth, 4:21.74) and Seneca East (seventh, 4:31.17). Zoie Lewis, Taylor Ratliff, Kyleigh Brown and Lexi Evak ran for BC, while Brooke Hannam, Catherine Klopp, Alexa Konkle and Taeylor Mullholand ran for Mohawk, Abby Allison, Addi Miller, Ellison Roark and Addystin Lykins ran for Carey and Macy Phillips, Makenna Depinet, Hailey King and Amelia Boes competed for the Tigers.

The 4×200 (1:50.53), which trailed Carey (1:49.81) was ran by Sours, Wells, Peyton Hoover and Roerdink). The Carey relay consisted of Allison, Miller, Roark and Lykins.

Roerdink finished in a school-record time of 1:00.44 in the 400, which was still behind Lykins, who took the event in 59.72. Corrin Hoover was runner-up in the 300 hurdles (49.12) and Taylor Leiter (9-6) trailed only pole vault winner Morgan England from Seneca East. She cleared 12-0 for the title.

Lykins also got a win in the 200 (26.93) for the Blue Devils, while Sarah Reinhart captured the 3,200 crown in 12:43.89. That was ahead of Mohawk’s Kendyll Gurney (second, 12:47.50), Buckeye Central’s Katy Hagerty (fourth, 13:06.90), Seneca East’s Kennedy Beard (fifth, 13:22.93) and Mohawk’s Kayla Risner (eighth, 14:02.85). Lilly Adkins got second in the shot put (35-3 ¾), while the 4×100 relay (52.91) of Casey Parsell, Miller, Karli Rigby and Roark took fourth. Seneca East won the 4×1 with a time of 52.09. That team consisted of Emily Hughes, Phillips, Madelyn Beckman and England. Carey’s Juliana Boes added a fourth in the 1,600 (5:47.69).

Mullholand took third in the 100 hurdles (16.64) for the Warriors, while Konkle was runner-up in the 800 (2:26.90) ahead of Seneca East’s Hughes (third, 2:27.15), Buckeye Central’s Ratliff (fourth, 2:29.23), Hopewell-Loudon’s Leiter (seventh, 2:35.89) and Carey’s Nellie Bianchi (eighth, 2:38.56).

Brown won the 100 (13.46) for the Bucks.

Blue Devils gather a few titles

BUCYRUS ― While the mission for athletes Saturday were to finish in the top four to advance to regionals, Carey’s boys weren’t satisfied with just qualifying.

The Blue Devils won three events and advanced in another to lead area efforts at the Division III district meet at Bucyrus.

The 4×200 relay (1:33.54) squad of Andrew Bell, Austin Hertel, Bryce Conti and Griffin Summit won the title, beating our Hopewell-Loudon (third, 1:34.06), Seneca East (fourth, 1:35.91) and Mohawk (sixth, 1:38.05). Sam Stickley, Nico Garcia, Carter Ritchey and Donovan Bickelhaupt ran for H-L, while Brock Ferres, Skyler Walker, Alec Gomez and Dylan Young competed for the Tigers and Collin Barth, Bryce Lange, Kobe Stillberger and Blake Spitler ran for the Warriors.

The 4×400 (3:29.10) also won, while Mohawk was third (3:35.28). Bell, Hertel, Summit and Kristian Shoemaker ran for Carey, while Bollinger, Stillberger, Spitler and Lange ran for the Warriors.

The other win for the Blue Devils came in the discus. Zach Moran tossed the shot 132-4. Buckeye Central’s (118-9) and Adam Krebs (115-8) went 5-6 in the event. The Blue Devils 4×100 (45.62) of Bell, Hertel, Summit and Carson Seifert took fourth.

Overall at the meet, H-L was sixth (43), Carey was seventh (41 ½), Mohawk took ninth (36), Buckeye Central was 13th (15) and New Riegel came in 17th (5).

For H-L, Stickley was runner-up in the 100 (11.64), while Jordan Foster placed fourth in the 1,600 in 4:39.51. Stillberger claimed fourth in the 400 (52.92) for Mohawk, while Bollinger was third in the 800 (2:02.03).

Seneca East’s Pieter Wise was fourth in the high jump (5-10), which was two spots ahead of Walker (5-8). New Riegel’s lone qualifier was Bryce Hohman as he took fourth in the 3,200 (10:30.84).

COMMENTS