Stockaders run third, earn regional berth

District Track Roundup

GIBSONBURG — Old Fort’s boys 4×800 team claimed the area’s lone regional berth Thursday during the first day of the Division III district meet at Gibsonburg High.

Stockaders Devyn Smith, Cole Manasian, Mike Heilman and Robert Anstead ran third in 8:48.01 to earn a trip to next week’s regional in Tiffin.

The effort helped Old Fort end the first day of the district tied for ninth with seven points. Hopewell-Loudon is tied for 12th with six points and St. Wendelin is 15th with 2 1/2 points.

The top four finishers in each event advance to the regional.

Lakota’s Isaac Baker, Bryce Anderson, Dylan Moes and Braden Schaser took fifth (8:56.81) in the 4×800, while Hopewell-Loudon’s Kyle Rumschlag, Brendan Herbert, Jordan Foster and Tyler Reinhart-Anez ended seventh (9:07.3).

Two local individuals finished one spot away from regional berths, with H-L’s Jaret Nelson taking fifth in the high jump (5-8) and Lakota’s Donald Hillabrand doing the same in the pole vault (11-4).

Lakota’s Devyn Clark claimed sixth (10-6) in the pole vault and St. Wendelin’s Austin Goodman took seventh (10-0), while Old Fort’s Mason Salas finished eighth (5-6) in the high jump.

Several area individuals and relay teams also qualified for Saturday’s district finals in other events.

Hopewell-Loudon’s Logan St. Clair (17.34, 45.24) and Lakota’s Lucas Streaker (18.33, 42.97) both qualified for the finals in the 110 hurdles and 300 hurdles.

Hopewell-Loudon will have a team in the 4×200 (1:35.02) and 4×100 (45.13), with Lakota joining the Chieftains in the 4×100 (46.28).

Old Fort will have a team in the 4×400 finals (3:46.46).

St. Wendelin’s Nick DeHaven turned in the day’s fastest time in the 1,600 preliminaries (4:40.91). Smith from Old Fort (4:51.41), Reinhart-Anez from H-L (4:52.7) and Schaser from Lakota (4:54.54) will also run in the finals.

Smith from Old Fort (2:13.04) and Moes from Lakota (2:13.24) both reached the finals in the 800.

Donovan Bickelhaupt of H-L (23.79) will run in the 200 finals.

Lykins, Woods turn in fastest prelim times

FINDLAY — Carey didn’t get any regional qualifiers on the first day, but Addystin Lykins and Gavin Woods both turned in the fastest prelim times in the girls and boys 400 to top Blue Devil finals qualifiers Thursday at the Division III district meet at Liberty-Benton High.

Carey’s girls ended the first day tied for ninth with three points after finishing sixth in the 4×800 (10:58.58). Meet officials did not provide names for any relay runners.

Lykins won her heat of the 400 prelims in 1:02.47.

Amber Nash made the finals in the 100 hurdles (17.88) and Raegan Raliff did the same in the 300 hurdles (51.2).

The Blue Devils also advanced to Saturday’s finals in the 4×100 (53.05) and 4×200 (1:51.86).

For the boys, Woods won his heat of the 400 in 51.56 seconds.

Other finalists include Tyler Leist in the 1,600 (5:08.3) and Daniel Patton in the 300 hurdles (42.82).

COMMENTS