Prep Track Roundup: Tigers tear it up

ATTICA – Seneca East boys had scored enough points to win the meet before even hitting the track while St. Wendelin’s girls were strong in nearly every aspect of track and field to claim team victories at the Seneca East quint meet.

Seneca East boys finished with 209 points, well ahead of runner-up Old Fort (64) and third place New Riegel (45). St. Wendelin scored nine points.

Wes Pipher took victories in the 1,600 (4:49.8) and 3,200 (10:31) for Seneca East while Zach Gregg swept the long jump (18-0) and pole vault (14-10 3/4). Ben Hahler added double wins in the shot (47-9) and discus (137-2).

Old Fort’s Hunter Perry found victory in the high jump (6-2) while his team’s 4×800 edged out the Tigers for first (9:05.6).

St. Wendelin’s Jorden Nye won the 800 (2:17.5).

On the girls side St. Wendelin dusted the five team field with 142 pointa, well ahead of runner-up New Riegel (67).

Ali Mowrey swept the throws, heaving the shot 35-0 3/4 and hurling the discus 99-4.

Abby Cassidy led New Riegel with wins in the 1,600 (5:50.2) and 3,200 (12:53).

Ram girls end third in triangular

Upper Sandusky took six wins, but it wasn’t enough as it finished third in a triangular against Galion Northmor and Bucyrus. Northmor won with 66 points while Upper Sandusky sat 14 points back with 52.

Taylor King captured the 800 (2:42) while Ceidyer Niederkohr won the 100 hurdles (17.9). Mallory Weininger added a first in the high jump (4-10), Anna Massara snagged a win in the pole vault (9-0) while Maddie Bianchi crossed the line first in the 300 hurdles (56.02). The 4×100 team of Logan Kinley, Mary McCaleb, Shiloh Powers and Massara added a win.

Carey claims tri against locals

CAREY – Both Blue Devil teams had several first place finishes to team championships at it’s home meet Tuesday.

Carey girls stormed past McComb (84 1/2- 68 1/2), while the boys did the same (80 1/2- 62).

On the boys side, Tommy Arredondo took wins in the high jump (6-0) and long jump (20-4 1/2) and was on the winning 4 x 200 team (1:42.8).

Dana Newell captured the high jump (5-0) and set a school record in the triple jump (32-2) on the girls side.

Columbian races past Willard

WILLARD – Columbian’s track teams took care of business Tuesday night by beating Willard on both sides of the track.

The girls beat the Crimson Streaks, 85-52, and the boys topped Willard, 77-51.

McKenna Theis had three victories for Columbian: 100 dash (13.05), 200 dash (27.85) and 4×100 (57.57). She was joined in that event by Michaela Sharlow, Tara Baker and Annie Demith.

Those latter three worked with Chandler Carley, who won the pole vault (9-0), to win the 4×200 (1:55.53). Carley, Sharlow and Demith also helped with the 4×400 with Alex Foncannon with a time of 4:29.16.

Demith won the 400 (1:03.67) and Claudia Riedy won the 100 hurdles (18.27). Sydney Schank took home the long jump crown (13-9 ) and Ari Felton took top honors in the shot put (30-4).

For the boys, there was a mishmash of winners.

Josh Gibson won the 100 dash (11.77) and joined Nick Fitch, Aric Recker and Chris Daniel on the 4×100 relay (47.99). Recker and Daniel was a part of the winning 4×200 relay (1:36.77), joining Josh Flint and Scott Bryant in the victory.

Flint won the long jump (19-0), Derek Dryfuse was tops in high jump (5-8) and Jared Feasel won the 110 hurdles (17.07). Brandon Gibson won the 1,600 run (4:46.5), Donovan Walker took the 400 dash (54.8), Seth Young was victorious in the 200 dash (23.5) and Chris Gates earned the win in the 3,200 run (11:18.85).