×

Eisenhower captures pair of SBC crowns for TC Tornadoes

OAK HARBOR — Columbian’s Cole Eisenhower won two individual races Saturday and Myrick Hill and Andrew Collins ended second and third Friday in diving to highlight local efforts at the Sandusky Bay Conference swim meet.

Eisenhower took the 50 free (22.57) and 100 free (49.95) in the SBC Lake Division portion of the meet.

One day earlier, Hill scored 272.15 points and Collins tallied 209.3 for the Tornadoes in the 1-meter diving contest.

“Myrick did great and showed much progress in his dives and I’m excited to see where he goes from here,” TC dive coach Morgan Dunleavy said.

“Andrew has grown so much throughout this season and I can’t wait for him to push his limits for the rest of the season,” she said.

Team points were not provided with results.

Josh Fanning had a hand in three fifths for the Tornadoes. He swam fifth in the 200 free (1:58.42) and 100 fly (59.07), and swam with Hill, Luis Martinez and Eisenhower to end fifth in the 200 free relay (1:41.52).

Tristan Fanning added a 10th in the 500 free (6:53.65), and joined Andrew Collins, Brock Rudolph and Luis Martinez (4:58.28) to take 10th in the 400 free relay.

Rudolph added an 11th in the 500 free (7:10.42) and 13th in the 100 free (1:06.86), and Martinez came in 12th in the 100 breast (1:22.31).

Calvert competed in the Bay Division of the meet.

Chris Laney claimed ninth in the 50 free (27.41) and 11th in the 200 free (2:22.72) for the Senecas, and D.J. Sherck took 13th in the 100 back (1:42.35) and 16th in the 50 free (34.18).

Johnston, Kennedy both

second in SBC 100 free

OAK HARBOR — Columbian and Calvert each had a swimmer claim second in separate divisions of the same race Saturday at the Sandusky Bay Conference swim meet.

Maddie Johnston gave Columbian a second in the 100 free (1:01.78) in the Lake Division, while Calvert’s Alana Kennedy did so in the 100 free (1:01.43) in the Bay Division.

Columbian had another 10 top-10 efforts in the Lake Division, with Lillyan Jones figuring in three of them.

She touched in fourth in the 500 free (28.37), anchored the 200 medley relay team to fifth (2:11.65), helped the 200 free relay team end sixth (1:54.8) and led off TC’s seventh-place 400 free relay team (4:40.84).

Kaitlyn Bates, Sierra Steinmetz and Johnston joined her in the 200 medley relay and 200 free relay. Mackenzie Hoffman, Steinmetz and Sydney Fortney filled out the 400 free relay team.

Bates added a sixth in the 100 fly (1:15.78).

Annabelle Rinnert, Jocelyn Hardina, Grace Rinnert and Anna Sherwood added an eighth in the 400 free relay team of (5:25.44).

Hoffman swam ninth in the 500 free (6:39.16), and Grace Rinnert finished 10th in the 200 free (2:57.89).

Columbian also had 10ths in the 200 medley relay (2:42.9) and 200 free relay (2:28.64). Marissa Tiell, Jocelyn Hardina, Mallory Bender and Kara Brooks swam in the 200 medley. Annabelle Rinnert, Faith Abrams, Hope Abrams and Marissa Tiell competed in the 200 free relay.

Friday, Savana Simco finished seventh in the 1-meter diving competition (228.65).

The Tornadoes got 11ths from Bender in the 200 IM (3:13.12) and Bates in the 100 back (1:21.08).

Twelfths went to Jenna Schank in the 200 free (3:23.66), Bender in the 100 fly (1:30.44), Hardina in the 100 free (1:11.53) and Faith Abrams in the 100 back (1:36.1).

Malu Mozzer added a 14th in the 50 free (35.75), as did Brooks in the 100 free (1:20.1) and Hope Abrams in the 100 breast (1:47.22).

Alyson Riley took 15th in the 50 free (38.4), and Grace Becker ended 17th in the 100 breast (2:12.9).

In the Bay Division, Calvert got a fourth from Erin Wagner in the 200 free (2:21.37).

Samantha Wagner added a fifth in the 100 back (1:15.99) and a sixth in the 200 free (2:28.79).

Kennedy also claimed eighth in the 50 free (29.13).

Frank’s first, Alda second at PIT

PERRYSBURG — Lakota’s Trevor Franks captured a title and Bellevue, led by Noah Alda’s runner-up finish, had five placers Saturday at the Perrysburg Invitational Tournament.

Franks moved to 20-0 in his senior year by edging Patrick Henry’s T.J. Rhamy 3-2 for the 170-pound championship.

Alda ended second at 126 pounds for the Redmen, suffering an 18-3 loss in the title bout to Perrysburg’s Joey Blaze.

Bellevue also got sixths from 113-pounder Gabe Alda and 220-pounder Dylan Adkins, a seventh from 170-pounder Collin Corapi, and an eighth from 285-pounder Brock Nunez.

Gabe Alda suffered a 10-0 major decision loss to Oak Harbor’s Tyler Davis, Adkins lost 9-6 to Chaminade Julienne’s Marquel Henry, Corapi beat Sylvania Northview’s Andrew Liber 7-4, and Nunez was pinned by Perrysburg’s Ethan Morley (1:43).

Mohawk had a pair of placers in 152-pounder Morgan Price and 220-pounder James Clouse.

Price blanked Little Miami’s Alex Hobbs 5-0 for third, while Clouse suffered a medical forfeit to Perrysburg’s Sam Sawaya to end eighth.

Bellevue finished 10th with 89 points, Mohawk took 27th (51) and Lakota came in 31st (39 1/2).

COMMENTS