×

Foster, Ritchey lead Chieftains past NR for title

FOSTORIA — Jordan Foster and Carter Ritchey ran in the top 10 and three teammates turned in top-20 efforts Saturday to help Hopewell-Loudon upend New Riegel 48-58 for the Fostoria Booster Invitational Black Division title.

Foster crossed the line fourth in 17:27.41 and Ritchey ran seventh in 17:53.82 for the Chieftains.

Sam Meade added an 11th (18:07.54), Caden Crawford claimed 14th (18:11.66) and Brendan Durbin ended 17th (18:21.06).

Bryce Arbogast (21st, 18:36.43) and Marshall Reinhard (22nd, 18:45.19) also ran for H-L.

The runner-up Blue Jackets got a individual runner-up finish from Brandon Gillig, who finished in 16:52.74.

Zach Zoeller (18:08.67) and Hayden Hohman (18:09.48) ran 12th and 13th for New Riegel, Zach Williams added a 16th (18:13.27) and Jacob Clouse captured 19th (18:26.15).

Alijah Morrow (39th, 19:39.5) and Joseph Tiell (40th, 19:39.85) also ran for New Riegel.

Old Fort finished fourth (116) and Carey came in seventh (206).

Garrett Havens clocked in sixth (17:45.29) for Old Fort and Parker DuBois took 24th (18:54.42).

Carey got a 32nd from Tanner Stoll (19:21.68) and a 46th from Isaiah Hoepf (19:49.45).

Groves wins, TC 3rd at FHS Invite

FOSTORIA — Columbian’s Caden Groves had another strong Saturday as he won the Fostoria Booster Invitational Red Division race.

Groves cruised to the title in 16:16.95, while his team finished third overall with 96 points. Bowling Green won the title with 39 points, while Clyde was seventh (206) and Fostoria was 13th (367).

Jacob Marquis ran 19th (17:58.84) for TC, while Brian Siesel was 23rd (18:07.39), Patrick Marquis added a 25th (18:13.24), Logan Robinson (18:31.93) and Jacob Weingart (18:32.23) ended 32 and 33rd and Ian Martinez finished 38th (18:53.51).

Clyde’s Derek Mahler (18:03.43) led the way for the Fliers, while Noah Curbelo (18:58.22) finished 42nd.

Dominic Jackson (19:48.71) crossed the line 71st for Fostoria.

Reinhart first, Carey second at Booster Invite

FOSTORIA — Sarah Reinhart claimed the top individual spot Saturday to guide Carey to second in the Fostoria Booster Invitational Black Division.

Van Buren held off the Blue Devils 40-46 for the team championship.

Hopewell-Loudon (60), Old Fort (98) and New Riegel (147) finished third through fifth.

Reinhart won the race in 19:57.01, with teammates Juliana Boes taking seventh in 21:58.99 and Nellie Bianchi claiming 10th in 22:19.25.

Addystin Lykins added a 16th (23:01.61) for the Blue Devils and Abby Allison took 18th (23:17.03).

Liberty Heinze (36th, 24:57.18) and Summer Bouillon (39th, 25:06.59) also competed for Carey.

Alivia Roerdink’s fifth in 21:36.26 paced H-L.

Taylor Leiter (22:29.65) and Taylor Sours (22:35.97) ran 11th and 12th for the Chieftains, and Macy Breidenbach (23:26.71) and Taylor Joseph (23:27.62) came in 19th and 20th.

Hazel Stone (22nd, 23:44.29) and Ashley Brickner (25th, 24:01.19) completed H-L’s varsity.

Old Fort’s Cameran Cleveland claimed sixth in 21:50.64 and Kristen Baker took 13th (22:48.83).

Isabelle Wood of New Riegel ended 29th (24:10.32) and Grace Clouse finished 40th (25:16.75).

Pair of top-10 runners key TC

FOSTORIA — Columbian used a pair of top-10 runners as the springboard to a runner-up finish Saturday in the Fostoria Booster Invitational Red Division.

St. Ursula Academy beat the Tornadoes 35-65 for the team crown, with Clyde taking seventh (186) in the 12-team field.

Mia Ingalls captured fourth in 20:17.8 for Columbian and Caleigh Aigler clocked in ninth in 20:43.83.

Madison Grabert backed them with a 16th (21:22.76) and Annalyce Bowles (21:35.12) and Dallas Poll (21:37.88) ran 19th and 20th.

Tornadoes Ali Woessner (21st, 21:45.71) and Serena Ingalls (23rd, 21:58.38) also ran.

Clyde got an 11th from Marissa Stockmaster (20:55.36) and a 24th from Daniella Ruiz (22:04.33).

Fostoria did not field a full team. Haili O’Neal claimed 14th (21:07.83) and Dezerea Miranda took 121st (29:04.67).

Rams 10th, 12th at Harding

MARION — Upper Sandusky’s girls took 10th and the boys came in 12th Saturday at the Marion Harding Invitational.

Jonathan Alder upended New Albany 75-94 for the girls title. Upper Sandusky scored 316 points in the 20-team field.

Macy Mewhorter’s 41st (21:14) and Gracie Manns’ 49th (21:23.6) led Upper Sandusky.

In the boys race, the Rams ended 12th out of 23 teams with 310 points.

Ashland cruised past Jonathan Alder 29-128 for the championship.

Troy Mawer came in 38th (17:21.5) for Upper Sandusky and Kameryn Webb took 43rd (17:25.6).

COMMENTS