Boes, Chance go 1-2 again

PHOTO BY STEVE WILLIAMS Columbian long jumper Kaia Woods competes during the Division I district track meet in Findlay. Woods got fourth and qualified for next week’s regionals.

FINDLAY — Two days later, but the same result.

Columbian’s Brook Boes and Hannah Chance claimed the first two spots in the discus at the Division I district meet Friday with throws of 135-1 and 113-4 to earn trips to next week’s regional in Amherst.

The 1-2 finish came two days after the pair turned in the two best efforts in the shot put.

The top four in each event move on to the regional.

Teammates Addison Conti (16-0 1/4) and Kaia Woods (16-0) will join Boes and Chance at the regional after finishing third and fourth in the long jump.

Conti nearly advanced in the 200, but finished fifth in 26.63 seconds, just seven-hundredths of a second out of fourth.

She also ended sixth in the 100 (13.05) and anchored the Tornadoes to sixth in the 4×200 (1:50.05).

Lizzie Newland, Maggie Bremyer and Serena Ingalls joined her in the relay.

Caleigh Aigler added a sixth in the 800 (2:20.65) for TC, Audrey Buskirk tied for sixth in the pole vault (8-0), and Mia Ingalls came in seventh in the 3,200 (12:21.03).

Columbian’s MaKenna Kidwell, Toria Ingalls, Aigler and Serena Ingalls took eighth in the 4×400 (4:26.1).

Clyde’s boys had three entries advance to the regional and Columbian had two others.

Adam Koviak figured in a pair of regional berths for Clyde, running second in the 400 (49.62) and anchoring the 4×200 (1:32.78) to third.

Jayden Johnson, Kade Newsome and Michael Daniels rounded out the 4×200.

Brock Newsome ran fourth in the 1,600 (4:32.51).

Columbian’s Kerrick Fanning captured third in the 800 (1:58.28) and helped the Tornadoes end third in the 4×400 (3:30.27).

Robert Daniel, Ryan Sharpe and Kesean Jackson filled out the 4×400.

Kade Newsome added a sixth in the 110 hurdles (16.02) for Clyde.

Kesean Jackson took sixth in the 100 (11.27) for TC, and ran with Jaxon Harris, Daniel and Nick Jackson to end seventh in the 4×100 (44.82).

Caden Groves finished sixth in the 3,200 (10:00.42).

Bellevue girls sending

three to regional

OAK HARBOR — Bellevue’s girls had three entries gain regional berths Friday on the second day of the Division II district meet.

The top four in each event advanced to next week’s regional in Lexington.

Sydney Waskielis ran third in the 300 hurdles (47.21) for Bellevue and Payton Vogel claimed third in the shot (36-7 1/2), while Lindsey Spurlock took fourth in the 3,200 (12:01.94).

Upper Sandusky’s Chloe Taylor advanced by finishing fourth in the 400 (1:01.72).

Marissa Stockmaster of Clyde captured fourth in the 800 (2:20.96) to move on.

Several other area entries placed but did not gain regional berths.

Bellevue’s Madelyn Verhoff took fifth in the 1,600 (5:30.94) and sixth in the 3,200 (12:24.38).

Teammate Taylor Baxter came in sixth in the 800 (2:27.15) and Waskielis finished seventh in the 100 hurdles (16.61).

Jamie Vogel, Waskielis, Baxter and Jenna Binger added a sixth in the 4×400 (4:15.85).

Keyara Schneider, Ireland Francis, Jocelyn Morin and Amaya Carlson ran seventh in the 4×100 (51.95) for the Redmen.

Clyde’s Jessica Middleton ended seventh in the 1,600 (5:52.62).

Olivia Norman took eighth in the 300 hurdles (49.21) and led off the 4×400 team that finished eighth (4:24.16) for the Fliers. Yuri Nakajima, Elayna Noftz and Stockmaster completed the 4×400.

Upper Sandusky’s Kenedi Hayden wound up fifth in the 300 hurdles (47.96) and sixth in the 100 hurdles (16.44), and led off the 4×200 team that took seventh (1:51.97). Gracie Manns, Taylor and Emma Brown rounded out the 4×200.

Kendra Conley added a fifth in the pole vault (9-0), and Brown, Hayden, Taylor and Manns took seventh in the 4×400 (4:19.71).

None of the area boys entries in Friday’s portion of the meet advanced.

Bellevue had the best day, getting sixths from Zach Cleveland in the 800 (2:00.24) and the 4×200 team of Mason Miller, Will Hager, Trent Curtis and Alex Rogers (1:34.33).

Josh Schlett, Coltan Ray, Kortland Andrews and Cleveland added a seventh in the 4×400 (3:34.02) for the Redmen, and Rogers, Jake Holmer, Curtis and Hager took eighth in the 4×100 (50.05).

Andrews also tied for eighth in the high jump (6-0).

Upper Sandusky’s Nate McMillan claimed sixth in the 300 hurdles (41.21).

O’Neal tops FHS efforts

DEFIANCE — Haili O’Neal placed in two sprints and helped a relay take seventh Friday to lead Fostoria at the Division II district meet.

O’Neal ran sixth in the 200 (27.17) and seventh in the 100 (13.36), and joined Dashani Taylor, Janay Williams and Macey Sheets on the 4×100 team that ended seventh (53.15) for the Redmen.

Taylor added an eighth in the long jump (15-7).

However, Fostoria did not have any entries advance to the regional. Only the top four in each event moved on.

COMMENTS