Wilson fuels Clyde’s runner-up finish at Lakota

PHOTO BY STEVE WILLIAMS Lakota’s Hope Watson competes in a hurdles event Saturday during the Lakota Invitational in Kansas.

KANSAS — Parker Wilson had a hand in two of Clyde’s three relay championships and added an individual win on his own Saturday to fuel the Fliers’ runner-up run at the Lakota Invitational.

Oak Harbor beat the Fliers 164-114 for the title at the 16-team meet, but not without a fight by Wilson.

He helped Clyde claim the 4×1,600 in 20:37.11 and the 4×800 in 8:57.85, and captured the 3,200 in 10:48.38.

Austin Culbertson and Brock Newsome joined him on both relays, with Brendan Dean filling out the 4×1,600 and Andrew Bauer rounding out the 4×800.

Adam Koviak figured in Clyde’s other two wins, crossing the line first in the 400 in 42.94 seconds and helping the Fliers win the 4×400 in 3:45.03. Kade Newsome, Carson Rieman and Bauer also ran on the 4×400.

Brock Newsome added a second in the 1,600 (4:44.12), while Kade Newsome ran second in the 110 hurdles (17.36) and anchored the shuttle hurdle relay team to second (1:08.82).

Garrett Nelson, Jeremiah Halbeisen and Gabe Leal completed the shuttle hurdle relay team.

Hopewell-Loudon finished eighth with 37 points, edging out Calvert and Lakota, who tied for 10th with 36 1/3 points.

Old Fort ended 12th (28 1/3) and New Riegel came in 16th (4).

Donovan Bickelhaupt paced H-L by running second in the 100 (11.63) and leading off the runner-up 4×200 team (1:37.74). Brendan Herbert, Brock Williams and Dominic Hedrick rounded out the relay.

Logan St. Clair added a second in the 300 hurdles (44.25) for the Chieftains.

The host Raiders got a second from the 4×1600 team of Travis Hoerig, Dylan Moes, Connor Hill and Braden Schaser (21:02.68).

Robinett’s 1-2 finishes tops area efforts

at Lakota Invite

KANSAS — Hayley Robinett won a race and ran second in another Saturday to help Clyde hold off the host Raiders for fourth by 3 1/2 points at the Lakota Invitational.

Robinett captured the 400 in 1:03.22 and crossed the line second in the 800 (2:36.93).

Clyde also got a victory from its shuttle hurdle team of Elaynah Noftz, Olivia Norman, Brooke Newsome and Skyler Andres, which won in 1:13.81.

Oak Harbor cruised to the title by a 139 1/2-86 margin over Lake, with Willard scoring 85 points for third at the 16-team event.

Clyde edged Lakota 71 1/2-68 for fourth, Hopewell-Loudon took sixth (60), Old Fort came in ninth (36), Fostoria claimed 12th (26), Calvert ended 13th (13) and New Riegel finished 15th (5).

Lakota’s highlights came from four runner-up finishes, with Hope Watson figuring in two of them.

The senior ran second in the 100 hurdles (16.96) and anchored the runner-up shuttle hurdle relay team (1:14.86). Addisyn Marshall, Rachel Miller and Maslyn Wilder rounded out the shuttle hurdle team.

Qiara Palos added a second in the 100 (13.62) for the Raiders, as did the 4×1,600 team of Alysha Enright, Reilly Cozette, Julia Baker and Samantha Wallace (26:04.82).

Other area wins came from Fostoria’s Dashani Taylor sailing 15-2 1/2 in the long jump, and Old Fort’s Jenna Clouse taking the 300 hurdles in 50.11 seconds.

Hopewell-Loudon had a pair of seconds — Taylor Leiter in the pole vault (8-0) and the 4×400 team of Emily Pace, Peyton Hoover, Abbi Roerdink and Corrin Hoover (4:34.82).

Field events shine for Tigers

NEW LONDON — Chase Berger helped Seneca East’s boys win two relay events and the Tigers added another win and a second Saturday en route to finishing fourth at the New London Relays.

Colonel Crawford beat Edison 89-83 1/2 for the title, with Crestview turning back Seneca East 76-71 for third.

Berger helped the Tigers take the high jump (16-0) and long jump (56-8) titles.

Skyler Walker and Mykah Vogt joined him in the high jump relay, while D.J. Ruffing and Elijah Riggs helped in the long jump relay.

Brock Martin, Dustin Smith and Cade Reichert added a victory in the shot put (126-7).

Logan Hicks, Smith and Reichert took second in the discus relay (366-9).

Seneca East’s girls nosed out New London 53-52 for fifth in their meet. Edison won the title 76-65 over Cloverleaf, with Western Reserve upending Colonel Crawford 57-56 1/2 for third.

Nicole Cook, Emily Hughes and Jamie Larick took second in the high jump (13-0), as did the discus team of Alexis Hicks, Brooklyn Brookes and Alissa Daniel (266-8).

Morgan England tied for second on her own in the pole vault relay (11-0).

COMMENTS