TC girls, Bellevue boys conquer Clyde Invite

Tornadoes slip past Lady Red for crown

PHOTO BY STEVE WILLIAMS Columbian's Robert Daniel hands off to Nick Jackson, as Bellevue's Mike Pierce delivers the baton to Dakota McPeak in the 4x100 at the Clyde Invitational Saturday.

CLYDE — Hannah Chance won both throwing events, the 4×200 team ran to victory and Columbian had at least one placer in all but one event Saturday en route to edging Bellevue 107-105 for the Clyde A.W. Hendricks Invitational girls championship.

Chance claimed a closely-contested shot put event — just one inch separated the top three placers — with a heave of 30-11, and tossed the discus 99-8 for her other win.

Brook Boes backed Chance by taking second in the shot (30-10 1/2), with Dannah Smith ending fourth in the discus (87-4) for TC.

Kaia Woods, Allison Hepp, Serena Ingalls and Samantha Hepp added a victory by running 1:54.4 in the 4×200.

The only event in which TC did not have a placer was the 1,600, and the meet only scored to six places, not the usual eight.

Columbian and Bellevue had plenty of top-four finishes.

Samantha Hepp and Allison Hepp each figured in a pair of seconds for Columbian.

Samantha Hepp ran second in the 100 (13.86) and anchored the 4×100 (54.86) to a runner-up finish.

Allison Hepp also ran on the 4×100, and anchored the 4×400 (4:25.97) to second.

Lizzie Newland and Riley Sherman rounded out the 4×100, while Kaia Woods, Toria Ingalls and Serena Ingalls completed the 4×400.

MaKenna Kidwell added a second in the 300 hurdles (52.38) for TC.

Addison Conti chipped in a third in the 200 (29.7) and a fourth in the long jump (13-6 3/4) for the Tornadoes. Emily Davis ran third in the 100 hurdles (18.25), and Nina Cortez took fourth in the 300 hurdles (54.12).

Meanwhile, Kaylia Reesman sparked Bellevue by capturing the 100 hurdles in 17.61 seconds and 300 hurdles in 52.24 seconds, and adding a second in the long jump (15-1).

The 4×800 team of Madelyn Verhoff, Lilli Ray, Taylor Baxter and Taylor Waldecker added a win in 10:47.93 for the Redmen.

Other seconds for Bellevue came from Sydney Waskielis in the 100 hurdles (17.81), Madelyn Verhoff in the 1,600 (5:58.61) and Taylor Waldecker in the 3,200 (12:29.43).

Thirds went to Waskielis in the 300 hurdles (52.95), Taylor Baxter in the 800 (2:40.99), Lindsey Spurlock in the 3,200 (12:50.47), Payton Vogel in the shot (30-10), Jenna Binger in the long jump (13-10 3/4), and the 4×400 team of Cory Santoro, Binger, Leighann Motley and Baxter (4:37.61).

The 4×200 team of Santoro, Summer Strunk, Keyara Schneider and Vivian Benedict (1:58.76) ended fourth for Bellevue.

Clyde ended fourth overall, with St. Ursula Academy edging the Fliers 80-79 for third.

Hayley Robinett fueled Clyde by winning the 400 in 1:02.62 and 800 in 2:33.44, anchoring the 4×400 to victory in 4:23.41, and anchoring the 4×800 team to a runner-up finish (10:49.65)

Braylin Caudill, Olivia Norman and Marissa Stockmaster joined her on the 4×400. Macey Sanchez, Danielle Ruiz and Stockmaster rounded out the 4×800.

Clyde’s other seconds went to Stockmaster in the 400 (1:06.05) and Caudill in the 200 (29.29).

Hundley figures big in Bellevue’s domination

CLYDE — Tanner Hundley swept the hurdles races and led off the winning 4×200 Saturday to fuel Bellevue’s overpowering boys team victory at the Clyde A.W. Hendricks Invitational.

Hundley won the 110 hurdles in 16.79 seconds and 300 hurdles in 43.27 seconds and helped the 4×200 team win 1:32.83 as the Redmen rolled past Fremont Ross 127-87 for the title.

Dakota McPeak, Austin Ostrum and Mike Pierce filled out the 4×200.

Treston Francis, McPeak, Pierce and Alex Rogers also won the 4×100 in 45.22 seconds.

Other victories for Bellevue came from Francis taking the 100 in 11.51 seconds, McPeak claiming the 200 in 23.16 seconds and Jake Holmer sailing 19-6 3/4 in the long jump.

Seconds for Bellevue came from Colton Ray in the 400 (54.75), Christian Booze in the 300 hurdles (43.49) and the 4×800 team of Zach Cleveland, Dwight Fuehring, Ian Seymour and Paul Coffelt (9:09.5).

Thirds went to Booze in the 110 hurdles (17.35), Rogers in the 100 (12.12), Zach Cleveland in the 800 (2:16.24), Holmer in the 200 (25.25) and Jack Howey in the long jump (18-5 1/4).

Columbian ended fourth overall with 70 points and Clyde came in fifth (48).

Caden Groves won the 3,200 in 10:18.78 for Columbian, and the 4×400 team of Robert Daniel, Kerrick Fanning, Jared Akers and James Denegall won in 3:43.54.

Seconds for the Tornadoes went to Fanning in the 800 (2:09.66), the 4×200 team of Daniel, Akers, Wayne Harrison and Nick Jackson (1:37.78), and the 4×100 team of Denegall, Akers, Daniel and Jackson (45.86).

Clyde’s 4×800 team of Austin Culbertson, Andrew Bauer, Parker Wilson and Brock Newsome won in 8:47.86.

Martin wins a pair of titles

MILAN — Seneca East’s Brock Martin won two events Saturday to top area efforts at the Edison Invitational.

Martin captured the shot with a heave of 45-10 and the 100 in 11.4 seconds to help the Tigers end fifth in the boys meet with 58 1/2 points.

Calvert ended 10th (22) and Hopewell-Loudon took 13th (16).

In the girls meet, Seneca East’s Nicole Cook took second in the high jump (4-10) and Calvert’s Zoe Meyer ended second in the long jump (15-2 1/2).

Seneca East took 10th with 31 points, Hopewell-Loudon came in 12th (23) and Calvert finished 14th (13).

COMMENTS