Blue Devils sweep up crowns

VAN BUREN – Carey had boys run 1-2 and add another top-10 finisher while two of the girls turned in top-10 times Saturday as the Blue Devils claimed both titles at the Van Buren Black Knight Invitational.

Trevor Cook captured the boys individual race in a course-record 16:17.2 and teammate Tyler Leist took second in 16:59.4, leading Carey past Sandusky St. Mary 32-60 for the championship.

Jack Yeater added a seventh (17:45.5) for the Blue Devils, Joe Oren took 11th (17:57.7) and Gerardo Garcia ended 14th (18:19.3).

Daniel Patton (21st, 18:55.1) and Jevyn Pratt (23rd, 18:59) rounded out the top seven for Carey.

Carey’s girls won their meet by a 42-43 margin against Sandusky St. Mary.

Destiny DeFeo and Keely Wentz led the victors, with DeFeo running fourth (20:52.2) and Wentz claiming sixth (21:01.8).

Taylor Watkins added a 12th (23:07.1) for the Blue Devils, Kenzie Sammet took 15th (23:16.4) and Josie Traxler claimed 17th (23:24.3). Liberty Heinze (25th, 24:41.9) and Sydney Arend (27th, 25:34) completed Carey’s top seven.

Bellevue girls bunch up for title

FREMONT – Four Bellevue girls finished in the top five and another took 13th Saturday as the Redmen cruised past Huron 32-67 for the Fremont St. Joe Streak Invitational crown.

Lauren Turner (20:17.93) and Liz Ish (20:20.69) ran second and third for Bellevue, Taylor Waldecker claimed fifth (20:28.25), Lindsey Spurlock took ninth (21:10.01) and Madison Raifsnider crossed the line 13th (21:45.43).

Casey Santoro (23rd, 22:23.5) and Maddie Wells (40th, 23:25.64) completed Bellevue’s varsity.

Clyde took third with 77 points, Seneca East ended fourth (129), Mohawk finished sixth (157) and Lakota came in ninth (192).

Hayley Robinett clocked in fourth (20:23.1) for Clyde and Jessica Middleton took eighth (21:06.75).

Seneca East got a 21st from Callie Rife (22:16.22) and a 22nd from Morgan England (22:21.01).

Anna Stillberger claimed 14th (21:49.08) for Mohawk and McKenzie Richardson finished 28th (22:38.34).

Julia Baker ran 17th (22:00.12) for host Lakota and Alysha Enright took 33rd (22:49.01).

Calvert and New Riegel did not field full teams. Meghan Miller ran 18th (22:09.71) for Calvert, and New Riegel’s Gidge Elchert finished 35th (22:54.32).

Tigers roll to championship

FREMONT – Seneca East used a trio of boys in the top 10 as the springboard to a title Saturday at the Fremont St. Joe Streak Invitational.

The top-10 efforts helped the Tigers beat Huron 52-70 for the championship, with Lakota upending Clyde 112-129 for third.

Bellevue edged Mohawk 182-185 for eighth, and New Riegel ended 11th (267).

Jacob Skidmore (17:07.81) and Kyle Burgderfer (17:28.09) ran third and fourth for Seneca East and Ben Cole added a sixth (17:35.56).

Dakota Laughlin backed them with an 18th (18:30.140 and Connor Caudill ended 21st (18:40.09).

Zach Young (26th, 18:55.81) and Collin Gibbs (29th, 19:08.12) also ran for the Tigers.

Lakota’s Braden Schaser crossed the line ninth (17:43.27) and Isaac Baker took 15th (18:12.68).

Clyde got an eighth from Austin Culbertson (17:41.55) and a 19th from Parker Wilson (18:33.73).

Zach Cleveland claimed 10th (17:47.25) for Bellevue and Dwight Fuehring took 13th (18:08.06).

Mohawk’s Jared Vargo captured seventh (17:36.25) and Austin England ended 23rd (18:46.66).

Bryce Hohman’s 27th (18:57.06) led New Riegel, and Brandon Arbogast took 48th (20:05.5).

Calvert did not field a full team. Chris Laney took 54th (20:16.51).

H-L girls runners-up at Widewater

LIBERTY CENTER – Two Hopewell-Loudon girls ran in the top 10 and three more ended in the top 25 Saturday as the Chieftains claimed second at the Liberty Center Widewater Invitational.

Host Liberty Center beat H-L 40-61 for the title.

Renae Kapelka ran sixth (20:38) and Corrin Hoover took seventh (20:55) to lead the Chieftains. Emily Pace added a 15th (21:45), Ashley Brickner claimed 16th (21:46) and Bailey Jameson finished 25th (22:37).

Lizzie Erlanger (22:43) and Cameron Tidswell (23:26) also ran for the runner-up Chieftains.

Liberty Center won the boys title, with Hopewell-Loudon ending fourth.

Tyler Reinhart-Anez finished ninth in 17:35 for H-L. Jordan Foster placed at 28th (18:21), Blaine Focht took 39th (18:50), Bailey Breidenbach came in 50th (19:07) and Kyle Rumschlag ran 52nd (19:12).

Ryan Alvarado (54th, 19:15) and Connor Roush (61st, 19:30) also ran for the Chieftains.

TC’s Anderson top runner at Brown Invite

ONTARIO – Jacob Anderson won the boys individual race to lead Columbian to fourth, while TC upended Upper Sandusky for sixth in the girls race at the Ontario Bill Brown Invitational.

Anderson crossed the line in 16:35.03 to lead the Tornadoes to 115 points.

Brayden Shedrick backed up Anderson by taking 14th (18:04.52) for the Tornadoes.

Upper Sandusky did not field a full team. Seth Rothlisberger claimed 49th (22:12.52).

Hilliard Davidson beat Norwalk 22-51 for the boys championship.

Centerburg held off Shelby 64-70 for the girls title, while Columbian turned back Upper Sandusky 145-158 for sixth.

Violet Hoffman’s 11th (21:29.05) paced Columbian and Hailey Cortez came in 18th (21:44.71).

Upper Sandusky got a ninth from Madelyn Shasteen (21:08.67) and a 12th from Adriane Weininger (21:31.08).