Chieftains, Senecas shine

FREMONT – Hopewell-Loudon got the title, Calvert got the records and both got a lot of regional qualifiers Saturday at the Division III district meet.

Alex Wood and Chet Swartzmiller ran 1-2 in the 3,200 to key Hopewell-Loudon’s 101-98 title win over Woodmore at Fremont Ross.

Wood won in 10:24.58 and Swartzmiller crossed the line in 10:32.65, highlighting the nine regional berths the Chieftains earned Saturday. They had another two qualifiers on the first day of the meet Thursday.

The top four in each event advance to the regional at Columbian, which is Wednesday and Friday.

Meanwhile, Calvert finished third overall with 91 points, led by meet-record efforts in two relays and another by Shane Boehler.

Boehler set his mark by winning the 200 in 22.43 seconds, and he claimed the 100 (11.33).

He also anchored the 4×200 and 4×100 teams to meet-record times of 1:28.64 and 42.84 seconds.

Senecas Austin Ball, Tyler Long and Ren Boehler filled out both relays.

Old Fort took seventh with 42 points, Lakota came in 11th (24) and St. Wendelin ended 15th (10). Each had at least one regional qualifier, but not as many as the champion Chieftains.

Hopewell-Loudon’s 4×200 (1:33.01) and 4×100 (45.2) teams each finished second, while the 4×400 team took third (3:33.77).

Elancio Velasquez, Patric Gase and Eli Tooker ran in both the 4×200 and 4×100. Noah Breidenbach filled out the 4×200, and Cody Malone rounded out the 4×200.

Breidenbach, Zach Clouse, Marcus Ardner and Ben Bodart ran the 4×400.

Gase added thirds in the 110 hurdles (16.52) and high jump (5-10), and Breidenbach had a third in the 400 (51.81).

Tooker turned in a fourth in the 200 (23.41).

Two days earlier, Swartzmiller claimed second in the pole vault (11-4) after running with Wood, Dillon Williams and Ardner to end fourth in the 4×800 (8:42.54).

Hopewell-Loudon’s other points from Saturday’s portion of the meet came from Ardner’s fifth in the 800 (2:04.09), Bodart running fifth in the 110 hurdles (16.87) and sixth in the 300 hurdles (42.28), Malone taking eighth in both the 100 (12.17) and 200 (24.19), and Dylan Napier’s eighth in the 1,600 (4:57.13).

Ren Boehler headed up the rest of Calvert’s regional qualifiers by capturing the 110 hurdles (15.61) and running second in the 300 hurdles (41.13).

Long ran second in the 100 (11.38), as did the 4×400 team of Ball, Michael Smith, Dan Reineke and Long (3:31.75) second.

Thirds came from Reineke in the 300 hurdles (41.31) and Ball in the 200 (22.74).

Michael Smith closed out Calvert’s scoring by taking eighth in the 800 (2:08.33).

Old Fort’s Hunter Perry captured the high jump (6-4) Saturday to go with his third Thursday in the long jump (19-3 1/2).

Brad Bannister added a second in the 800 (2:00.1), and helped the Stockaders take third in the 4×100 (46.49). Perry, Marc Harris and Tito Lopez filled out the relay.

The team’s other regional qualifier came Thursday when Adam Alexander won the pole vault (14-0).

Lopez added a sixth in the 800 (2:08.08) and high jumper Hootie Cleveland ended eighth (5-6).

Lakota had a pair of regional qualifiers in the shot, with Kevin Crowe claiming the win (49-5) and Mac Flanagan finishing fourth (45-4).

Luke Baker came in sixth in the 1,600 (4:44.79).

St. Wendelin’s Nick DeHaven moves on after earning fourth in the 3,200 (10:35.66).

Gabe Walters took fifth in the high jump (5-10).

Goble paces Carey trio ticketed for regional

FINDLAY -Carey’s Jacob Goble won the shot put at the district meet at Liberty-Benton High School, one of three Blue Devils to advance to next week’s regional meet in Tiffin.

Goble threw 50-1 , helping his squad to a sixth-place finish.

Also advancing for the Blue Devils was distance runner Trevor Cook, who placed second in the 3,200 (10:20.25). Tommy Arredondo also advanced with a third-place finish in the high jump. Arredondo leapt 6-2.

Bluffton won the meet with 101 points, out-distancing Columbus Grove, who had 85. Carey scored 36 points.