Way, Cook spark Carey’s title run

CAREY – Jocosa Way figured in three wins and Trevor Cook set a meet record Saturday to help Carey nip Riverdale for the Carey Blue Devil Relays championship.

The Blue Devils outlasted the Falcons 105-104 in the eight-team field. Calvert nosed out Hopewell-Loudon 77-75 for fifth.

Way helped the Blue Devils claim the high jump (16-2), long jump (54-3 1/2) and shot (112-8 1/2).

Tommy Arredondo and Zach Logsdon joined him in the jumping events, while Jacob Goble and Kyle Swartz teamed with him in the shot.

Cook’s record came in the freshman mile, which he won in 5:03.

Dylan Kincade, Evan Rymer and Jevyn Pratt added a victory in the pole vault (27-0) for the Blue Devils.

Calvert and Hopewell-Loudon also had record-setting performances.

Austin Ball, Tyler Long, Ren Boehler and Shane Boehler set meet records for Calvert by winning the 4×100 in 45.6 seconds and the 4×200 in 1:36.0.

Hopewell-Loudon’s Alex Wood ran a meet record 5:02.5 to win the mile.

Trio of wins leads Blue Devils to crown

CAREY – Carey’s girls captured only three events, but held off Riverdale by a point Saturday to earn the team crown at their own Blue Devil Relays.

The Blue Devils edged the Falcons 114-113 in the eight-team meet. Hopewell-Loudon ended fourth (88) and Calvert came in sixth (64).

Hailey Heinze, Lauren Wenner, Gwen Wentling and Amber Spurlock ran to victory in the 4×100 (55.5) for Carey.

Blue Devils Mary Jo Bash, Sam Mullholand and Diana Nordyke combined to heave the shot 80-7 1/4 for another win, and Taylor Watson took the freshman mile (6:48).

Hopewell-Loudon got wins from the high jump team Katie Arnold, Alexis Feindel and Alyssa Naus (12-4), as well as the shuttle hurdle team of Lizzie Erlanger, Naus, Brooke Arbogast and Feindel (1:17.9).

The Chieftains also took the pole vault (23-0).

Calvert claimed three races, with Morgan Smith and Olivia Smith leading off and anchoring each one.

The Senecas took the distance medley (14:47.0), 4×800 (11:24.7) and 4×400 (4:33.3).

Corinne Harris and Sydney Berlekamp ran the distance medley and 4×800, while Danielle Kontak and Kerrigan Kwiat filled out the 4×400.

Gibson races to crown at Pirate Invite

SANDUSKY – Brandon Gibson won the 3,200 Saturday to lead Columbian’s boys to sixth at the Sandusky Perkins Pirate Invitational.

Gibson broke the tape in 9:40.45 and teammate Tyler Lewis ran fourth (10:09.05) to help the Tornadoes score 51 1/2 points.

Columbian also got a second from the 4×200 team of Kordell Hunt, Aric Recker, Justin Jarrett and Donovan Walker (1:36.69).

Columbian’s girls ended seventh in their meet with 42 points.

Derra Cheatham paced TC by running second in the 800 (2:26.5) and third in the 1,600 (5:47.43).

Alex Desjardins added a third in the 3,200 (12:57.1).

Raiders get a win, two seconds

CASTALIA – Lakota’s girls claimed the pole vault and the boys finished second in the shot and discus at the 20th annual Margaretta Polar Bear Relays.

Cariss Reese, Grace Bennett and Paige Alloway combined to clear 21 feet to capture the girls pole vault for the Raiders.

Mac Flanagan, Kevin Crowe and Drew Smith paced Lakota’s boys to second in the discus and shot.

The trio threw for 328 feet in the discus and 120-9 1/2 in the shot.

Lakota finished eighth in both meets, with the girls scoring 28 1/2 points and boys tallying 22 points.

Tigers runner-up at Elks Invite

BUCYRUS – Zach Gregg set a meet record and Jason Willman and Wes Pipher each won a race and took second in another Saturday as Seneca East finished second at the Bucyrus Elks Inviational.

River Valley beat the Tigers 129-103 for the team title. Upper Sandusky ended eighth (31) in the 15-team meet, and Mohawk took 14th (9).

Gregg cleared 14 feet to win the pole vault and break the record of 13-10 set two years ago by Colonel Crawford’s Tyler Orewiler.

Willman (4:52.16) and Pipher (4:53.91) turned in a 1-2 finish in the 1,600 for Seneca East.

Pipher added a win in the 800 (2:12.17), and Willman ran second in the 3,200 (10:15.99).

Upper Sandusky’s Dominic Solis claimed the 800 (2:06.33).

Teammate Shane Pack took second in the discus 134-6.

Mohawk got fifths from in the 4×100 (48.58) and 4×400 (3:49.25).

Brandon Emshoff, Austin Eaton, Trevor Zender and Cody Eaton ran the 4×100. Austin Eaton, Emshoff, Zender and Mitch Parker ran the 4×400.

Upper Sandusky edged Seneca East 34-33 1/2 for ninth in the girls meet, with Mohawk taking 13th (14 1/2).

Mallory Weininger’s runner-up finish in the high jump (4-10) paced Upper Sandusky.

Brittany Brookes (15-11) and Kirsten Camp (15-10 1/4) finished second and third in the long jump to lead Seneca East.

Kaylyn Goshe added a third in the discus (109-9) for the Tigers.

Mohawk’s Shauna Leeth (13:20.63) and McKenzie Richardson (13:29.21) ran fourth and fifth in the 3,200.