TC girls take third; SE’s Goshe wins discus

Columbian’s Annie Demith and Tierra Grant finished second and fourth, respectively, in the 400, and each were members of the 4×200 team that took third and the 4×400 team that finished second, powering the team to a third-place showing at the Bill Krause Invitational at Frost-Kalnow Stadium.

Columbian tallied 60 team points.

In the 400, Demith finished in 1:03.56 with LeGrant checking in at 1:04.99. The duo teamed with Michaela Sharlow and Sydney Schank in the 4×200 (1:52.31), and Derra Cheatham and Madison Zimmerman in the 4×400 (4:21.65).

Cheatham also added a second-place finish in the 1,600 (5:30.82) and a sixth in the 800 (2:34.99). Columbian also benefitted from a pair of high finishes in the pole vault. Samantha Fry (9-feet) and Julia Hohman (8-6) finished third and fourth, respectively.

Seneca East finished eighth out of the 14 schools with 36 points. Highlighting the Tigers’ efforts was Kaylyn Goshe, who won the discus with a toss of 122-10. She also finished seventh in the shot put (31-6). Seneca East was also boosted by a second from Paityn Caudill in the high jump, clearing 4-10.

Wauseon beat out Fremont Ross 148-147 for the team title.

SW rules Booster Invite Black Division

FOSTORIA – Maddie Borer figured in four of St. Wendelin’s six wins and the Mohawks also claimed six seconds Saturday en route to capturing the girls Black Division team championship at the Fostoria Athletic Booster Invitational.

Borer crossed the line first in the 800 (2:39.07) and ran on the winning 4×800 (10:24.34), 4×200 (1:57.65) and 4×400 (4:29.33) teams to help the Mohawks beat Lakota 131-110 for the title.

Cardinal Stritch held off Hopewell-Loudon 92-84 for third, with Old Fort taking sixth (29) and New Riegel ending seventh (13).

Victoria Volpe, Jocelyn Reinhart and Sophia Volpe rounded out the 4×800. Emily Weaver, Olivia Zimmerman and Hailee Burns filled out the 4×200. Reinhart, Burns and Sara Goddard also ran on the 4×400.

St. Wendelin’s other wins came from Sophia Volpe in the 1,600 (5:43.14) and Goddard in the pole vault (9-0).

Zimmerman sparked the runner-up finishes with seconds in the long jump (14-6) and shot (29-10 1/2).

Other seconds came from Alexa Hallman in the 100 hurdles (16.72), Burns in the 400 (1:06.01), Victoria Volpe in the 800 (2:39.46) and the 4×100 team of Hallman, Zimmerman, Goddard and Emily Weaver (56.12).

Lakota’s Cariss Reese played a role in three victories and a second.

The senior doubled up in the 100 hurdles (15.78) and 300 hurdles (47.69) and anchored the 4×100 to victory (54.1), and finished second in pole vault (9-0).

Paige Alloway, Taylor Smith and Makayla Kiser also ran the 4×100.

Alloway added a win in the 200 (27.83) and Smith took the high jump (4-10), with Katie Park claiming the shot (32-11 1/4) and finishing second in the discus (111-5).

Leah Reinhart’s win in the 3,200 (12:59.14) sparked Hopewell-Loudon.

The Chieftains also ran second in the 4×800 (11:39.46), 4×200 (2:01.64) and 4×400 (4:42.44).

Lizzie Erlanger, Hunter Strahm, Marisa Heldman and Leah Reinhart ran the 4×800.

Gala Morel, Katie Arnold, Megan Dodge and Sicily Leiter competed in the 4×200.

Brooke Arbogast, Alexis Feindel, Morel and Erlanger hit the track in the 4×400.

Feindel also ended second in the high jump (4-8).

Old Fort got seconds from Kayla Garza in the 1,600 (5:51.84) and Alexis Rhoads in the 3,200 (13:17.99).

New Riegel wound up with fourths from Abby Mathias in the 400 (1:09.29) and the 4×400 team of Elizabeth Zoeller, Bailey Reinhart, Mathias and Desarae Dyer (5:13.49).

Fostoria finished sixth in the Red Division with 32 points. Springfield dropped Woodmore 173-118 for the title.

Taylor Tucker captured the long jump (15-6 1/4) for Fostoria, and anchored the 4×200 (1:55.65) and 4×100 (54.23) teams to second.

Valencia Cousin, Lilianna Velasquez and Olivia Valenti ran on both relays.

Smith cruises to meet mark for runner-up Senecas

DELPHOS – Olivia Smith won the 800 in record fashion to spark Calvert’s runner-up finish Saturday at the Delphos St. John’s Invitational.

The host Blue Jays beat the Senecas, 135-100 1/2.

Smith captured the 800 in a meet-record time of 2:23.07, and anchored the Senecas to victory in the 4×200 (1:52.5) and 4×400 (4:24.71).

Danielle Kontak, Mallory Paul and Kerrigan Kwiat joined her on both relays.

Megan Somodi added seconds in the 100 (13.68) and 200 (28.85).

Rams get pair of seconds

UPPER SANDUSKY – Upper Sandusky’s Anna Massara and Emma Smith each finished second Saturday to lead local efforts at the Upper Sandusky Gerald Swankhouse Invitational.

Massara took second in the pole vault (9-0) and Smith matched that in the long jump (15-3).

The Rams held off Mohawk 25-21 for sixth. Celina beat Oak Harbor 142-131 for the championship.

The 4×200 team of Ali Konkle, Megan Cleveland, Kayla Risner and Aubrie Flood ran third (1:55.66) to key Mohawk.