Prep Track Roundup: Seneca East has strong day at New London Relays

NEW LONDON – Seneca East’s boys won four races and took second in three others Saturday en route to the New London Relays championship.

The Tigers overwhelmed Port Clinton 104-81 for the crown, with Hopewell-Loudon taking sixth (23 ) in the 10-team meet.

Wesley Pipher, Jared Stockmaster, Karl Burgderfer and Jason Willman captured the 4×1,600 (19:35.0) for the Tigers.

Kevin Moore, Garett Boesser, Ben Frankart and Hunter Saylors took the shuttle hurdles (1:08.0).

Burgderfer, Pipher, Phillips and Bryce Watson claimed the 4×800 (9:13.6).

Zach Gregg, Cory Depinet, Brayden Walker and Adam Hall won the sprint medley (1:43.7).

Seneca East’s seconds came in the distance medley (12:07.1), 4×200 (1:37.4) and 4×400 (3:47.2).

Ben Frankart, Saylors, Pipher and Stockmaster ran the distance medley. Phillips, Depinet, Walker and Hall ran the 4×200. Phillips, Moore, Frankart and Burgderfer ran the 4×400.

Hopewell-Loudon’s top finish came by ending third in the shuttle hurdles (1:16.0). Ben Bodart, Garrett Hedrick, Zach Clouse and Patric Gase ran for the Chieftains.

Seneca East’s girls took fifth in the meet (35) and Hopewell-Loudon tied Norwalk St. Paul for seventh (29).

Kirsten Camp, Jaclyn Willman, Jenna Larick and Anna Willman ran second in the 4×800 (11:42.1) for Seneca East.

Ashton Daniel) had the best toss in the discus (116-6 and shot (39-7 ), but team relay results were not provided for field events.

Hopewell-Loudon’s Leah Reinhart, Kailey Coleman, Shelby Raudebaugh and Erin Reinhart-Anez captured the 4×1,600 (25:25.0) and ran second in the distance medley (15:15.6).

Demith leads the way for TC

CLYDE – Columbian’s Annie Demith figured in two wins and Tyler Lewis and Brandon Gibson went 1-2 in the 3,200 for TC’s boys Saturday to top area efforts at the Clyde A.W. Hendricks Invitational.

The Tornadoes took third in both meets, with the girls scoring 61 points and boys tallying 83.

Demith won the 400 in 1:07.61 and helped TC claim the 4×200 (1:57.41).

Carley Chandler, Tara Baker and McKenna Theis rounded out the relay.

Just four-hundredths of a second separated Lewis (10:25.42) and Gibson (10:25.46) in the 3,200.

Lakota also competed at the meet, with the girls finishing fifth (44) and the boys taking seventh (14).

Cariss Reese finished second in the 300 hurdles (51.06) and pole vault (8-6) for Lakota’s girls, and Katie Park took second in the shot (31-3 ).

Kevin Crowe added a runner-up finish in the boys shot (45-0) for the Raiders.

Daniel runs in two wins

SHELBY – Julia Daniel bested the field by 16 seconds Saturday in the girls 3,200 and led off the victorious distance medley to lead all Mohawk efforts at the Shelby Invitational.

The senior won her individual race in 12:34.52, helping the Warriors finish 10th with 34 points in the 13-team field.

Daniel joined Ashley Parker, Lynsey Trusty and Kayla Risner to take the distance medley (14:09).

The same quartet also took fourth in the 4×800 (10:59).

Jessie Babcock also claimed fourth in the high jump (4-10).

Mohawk’s boys ended ninth among 15 teams, scoring 30 points.

Alex Hoerig, Logan Stillberger, Mitch Parker and Jake McMillion’s second in the distance medley (11:42) led Mohawk.

Trevor Zender, Grant Ekleberry, Brandon Emshoff and Austin Eaton ran fourth in the 4×200 (1:37.7).