Sunday announcements, June 17

Lions Club names scholarship winners

Bloomville Lions have announced winners of the Jim Newlove and Evelyn and Jerry Lutz Memorial Scholarships.

Three $750 scholarships were given to Elayna Kapelka, who plans to attend Kent State University and is pursing an exploratory track in health and wellness; Connor Kwiat, who plans to attend Ohio Northern University and pursue a degree in manufacturing technology; and Madison Miller, who plans to attend the University of Findlay and pursue a career in business.

The Lions club has awarded $56,450 to 79 high school seniors since 1991.

‘Berg launches four year graduation guarantee option

This fall, Heidelberg University is to offer a path for students to complete their degree in four years with the Heidelberg Four-Year Graduation Guarantee. The optional program is an assurance students are to be able to complete bachelor’s degree in four years. If they fulfill all the requirements of the guarantee and do not graduate in four years, Heidelberg is to cover the cost of tuition for necessary coursework as well as on-campus room and board.

First-time, degree-seeking students are eligible to participate in the guarantee, with students required to declare a major by the end of their fourth semester.

For more information about the program, visit www.heidelberg.edu.

Dayton graduates

DAYTON — The University of Dayton has announced the list of students who have received undergraduate degrees during the spring commencement ceremony.

Local students who earned degrees included Nash Baker of Fostoria and Sarah Guzowski and Daniel Reineke of Tiffin.

TU dean’s list

Tiffin University has announced the 2018 spring semester dean’s list.

Local students who have been named to the list include Dylan Foos, Acacia Hull of Burgoon, Alexander Begley, Arcadia Dodson, Haley Foos, Sierra Fuehring, Brianna Huether, Kade Long, Prit Patel, Roy Rashke, Connor Rettenmund, Trey Sluder, Shawn Spaide, Foster Van Doren of Clyde; Jade McCloud of Risingsun; Mohanad Hassan A Ahmed, Abdualrhman Mohamd A Ajaly, Mohammed Bader M Al Daheen, Anas Salem M Al Dharman, Hassan Al Sabhan, Amal Haider J Alabdullah, Fahad Saad G Alamri, Abdullah alanazi, Abdulmajeed Obaid M Alanazi, Khalid Barjas B Alanazi, Saad Olayan H Alanazi, Abdulaziz Alaziz, Eissa Mohammed S Albaiz, Abdulmajeed Sayah M Albalawi, Hammad Albalawi, Khalid Albalawi, Sayer Fahad S Albaqami, Faisal Abdulaziz A Albarrak, Maymoun Abdullah M Albasrawi, Meshal Albesher, Amer Fateyas A Albishi, Bandar Hussain M Aldhafeeri, Ibrahim Aldhafyan, Abdullah Gurit T Alenezi, Sultan Mohammed K Al-Enezi, Mosaaed Sunhat A Aletaibi, Mousa Ali Y Alfaifi, Abdulaziz Alfawzan, Saleh Alfawzan, Marco Alfieri, Abdulaziz Zuhair S Alghamdi, Abdullah Mohammed H Alghamdi, Ahmed Alghamdi, Faisal Alghamdi, Hatim Alghamdi, Nasser Abdulkarim A Algrainees, Faisal Fayed J Alharbi, Rayan Alharbi, Hassan Ayedh F Alharthi, Abdullah Hassan A Alhassan, Bader Ibrahim M Alhoymel, Bader Ibrahim A Alismail, Abdulhameed Aljassir, Abdulrahman Saleh A Aljetaili, Meshal Aljohani, Miteb Aljurayed, Khalid Adnan M Alkadi, Abdulaziz Alkhamis, Faez Abdulrahman F Allahyani, Khalid Maed H Almalki, Muhanned Muidh Y Almalki, Hassan Al-Mannai, Khalid Almutairi, Taher Muharib R Almutairi, Omar Alnaeem, Raed Olayan N Alnefair, Turki Alnfisi, Abdulaziz Saad A Alojairi, Fawaz Alomrani, Fahad Ibrahim A Aloqayli, Mubark Moqbel M Alotaiby, Abdulrahman Alowairdhi, Mubarak Abdullah M Alqahtani, Omar Saleh S Alqahtani, Ahmed Ibraim N Alquraini, Khaled Saad E Alrashedi, Bassam Alsahli, Fahad Saud Alsahli, Mohammed Fahad M Alsaleem, Nasser Abdulrahman N Alsaygh, Abdulaziz Zaid N Alshammari, Jarallah Alshammari, Mohammad Yaqoub M Alshamrani, Thamer Muflih M Alsharari, Norah Shatwi A Alshatwi, Mohammd Alshebany, Farees Alshehrani, Abdullah Saad A Alsubaie, Muhannad Mohammed A Alsubaie, Saad Beddah F Alsubaie, Moayad Alsulami, Ghanem Abdullah G Altamimi, Hamoud Mohammed S Altuwayjiri, Fahed Alyami, Rashed Alyami, Abdullah Mohammed A Alzahrani, Turki Abdullah A Alzahrani, Sultan Mohammad A Alzakari, Yazeed Abdulhamid I Alzakeri, Khaled Matar R Alzwylmy, Mohammed Amoudi, Madison Batley, Mohammed Abdullah O Bawazir, Carol Bhagat, Abdullah Abdulaziz A Bin Busayyis, Abdulaziz Saleh A Bin Nassar, Melissa Bosco, Lileigh Bower, Carla Briscoe, Andrew Brodman, Tailor Carter, Jared Cashen, Taylor Clawson, Halie Copley, Samuel Costello, Adrianna Currie, Alec D’Angela, Benjamin Downie, Trent Dundore, Cameron Felter, Lauren Felton, Giorgio Ferraio, Kimberly Fisher, Nuel Franklin, Nicole Fretz, Melissa Gabriele, Ryan Gase, Alexis Glick, Madeline Gunder, Elle Hamilton, Macie Harvey, Timothy Hassinger, Sean Herron, Cheyanne Heyman, Chelsea Hutchins, Bradley Iannantuono, Mislat Nasser B Ibnrubayn, David Irving, Nemanja Jandric, Amanda Jones, Cynthia Jorge-Concepcion, Gabrielle Joseph, Cody kerschner, Anastasiia Kvitchenko, Sheniah Lanier, Anne Lawson, Lindsey Lawson, Yuxi Liu, Amanda Lucius, Ali Mohammed H Masrahi, Douglas McDonald, Ahmed Saeed A Mbarki, Amie Morrison, Fernando Nieto, Mohammed Darwesh O Obaid, Dylan O’Kane, Taylor Pearson, Franciska Perkins, Patrice Poignon, Kristy Pothast, Alice Putoud, Turki Qaid Saeed Qaid, Samuel Reid, Kaley Reinhart, Abbie-Jade Riley, Shahad Atif A Sahlabji, Gabriela Santos-Toscano, Amy Schwartz, Baleigh Searles, Abdulrahman Hassan A Sherbini, Jehad Hassan A Shrbini, Rebecca Sim, Juliette Sirgant, Matthew Stearns, Connor Stocker, Eli Theis, Amanda traxler, Dakota Vance, Saphyia Viavla, Katie Vogel, Kerry Von Der Vellen, Allyson Weinandy, Brandon Wonderly, Zachary Wuensch, Zihao Yang, Khalid Abdullah K Alanazi, Shaya Alnafeesah, Raed Alrashed and Katherine Stone, all of Tiffin; Kirsten Camp of Attica; Kyle Reinbolt and Ross Sears, both of Bascom; Jodi Doss, Matthew Duskins, Lisa Kidd and Jalen Santoro, all of Bellevue; Edward Ardner, Meredith Boes, Ciara Bush, Elyse Harber and Schuyler Turner, all of Fostoria; Chloe Liebold of Green Springs; Gunnar Johnson of McCutchenville; Kaitlyn Borer, Shane Holcomb, Tyler Halcomb, Timothy Ink and Holly Smith, all of New Riegle; Avery Gaberick and Emily Weithman, both of New Washington; Shadi Abushanab and Carrie Beckman, both of Republic; Jonathan Ekleberry, Michael Gobs, Eric Maskey, Paige Perry, Paige Sigler and Chelsey Trusty, all of Sycamore; Aaron Acree, Natalie Artman, Abigail Barchus, Allison Keller, Raven Moloney, Brady Mullholand and Anna Smalley, all of Carey; and Angelic Hackworth and Samantha Pryor, both of Upper Sandusky.

Capital dean’s list

BEXLEY — Capital University has announced the dean’s list honorees for the 2018 spring semester.

Local students who have been named to the list include Dakota Conley of Carey and Kaleigh Abbott of Tiffin.

Capital University president’s list

BEXLEY — Capital University has announced the president’s list honorees for the 2018 spring semester.

Local students who have been named to the list include Zoe Garber of Upper Sandusky and Allison Huss of Tiffin.

Capital provost’s list

BEXLEY — Capital University has announced the provost’s list honorees for the 2018 spring semester.

Local Students who have been named to the list include Brandon Lane and Hunter Weidner, both of Fostoria.

Iowa State dean’s list

AMES, Iowa — Rachael Flood of Sycamore has been named to the 2018 spring semester dean’s list at Iowa State University.

NCOESC board to meet

North Central Ohio Educational Service Center Board of Governors is to meet at 7 p.m. Tuesday at the Tiffin campus, 928 W. Market St.

Columbian grade cards sent

Columbian High School mailed the final grade cards to families June 8.

For those who haven’t received their student’s grade card, call (419) 447-6331.

Ohio Connections Academy graduate

COLUMBUS — Zachary Glenn of Tiffin received a diploma June 9 through Ohio Connections Academy.

There were 220 graduating seniors from more than 60 counties in the class of 2018.

H-L fishing group hosts first derby

BASCOM — Hopewell-Loudon Local School District H-L Fishing Club hosted its first Derby June 9 at the Fostoria Reservoir.

Students in grades kindergarten through sixth grade participated.

The following are the results from the first derby:

• Most fish winners in grades K-2 were Mason Swan of Arcadia, first place; Jaclyn Rowe of Hopewell-Loudon, second place; and Carah Olmstead of Hopewell-Loudon third place.

• Most fish winners in grades 3-4 were Aaron Hartzel of New Riegel, first place; Brody Kid of Hopewell-Loudon, second place; and Mallory Rowe of Hopewell-Loudon third place.

• Most fish winners in grades 5-6 were Kael Crow, first place; Wyatt Crow, second place; and Andrew Hartzell of New Riegel, third place.

• First fish winners were Jaclyn Rowe of Hopewell-Loudon, K-2; Aaron Hartzell of New Riegel, 3-4; Andrew Hartzell of New Riegel, 5-6.

• Heaviest fish winners were Evan Riley of Northview Elementary, K-2, eight ounces; Brody Kidd of Hopewell-Loudon, 3-4, one-pound, three-ounces; and Wyatt Crow of Hopewell-Loudon, 5-6, two-punds, 11-ounces.

• Largest catfish, Aaron Hartzell of New Riegel, 3-4.

• Largest crappie winners were Jaclyn Rowe of Hopewell-Loudon, K-2; Jacqui Tiell of New Riegel, 3-4; and Anna Daniel of Hopewell-Loudon, 5-6.

• Largest bass, Wyatt Crow of Hopewell-Loudon, 5-6.

• Longest fish winners were Mason Swann of Arcadia, K-2; Aaron Hartzell of New Riegel, 3-4; and Wyatt Crow of Hopewell-Loudon, 5-6.

Tuesdays are rocking at T-SPL

The junior department at Tiffin-Seneca Public Library is to host Rocking Tuesdays as part of the 2018 summer reading program, Libraries Rock!

A puppet play, “Froggy and the Lost Button,” is at 1 p.m. Tuesday in the Frost Kalnow Room, 77 Jefferson St.

For more information or a full schedule of events, visit www.tiffinsenecalibrary.org.

Program to showcase science

Tiffin-Seneca Public Library is to present Dave Lohnes of the “Dr. Dave Whiz Bang Science Show” at 10 a.m. June 22 in the Adult Reading Room at the library, 77 Jefferson St.

Lohnes takes complex scientific concepts and explains them in a simple and fun manner.

Musical story time at Kaubisch

FOSTORIA — Kaubisch Memorial Public Library is to host Music Makers family story time at 10 a.m. Monday at the library, 205 Perry St.

Caregivers are invited to bring children ages 0-6 years old to listen to stories, interact with music and engage in fun finger plays.

STEM event scheduled

FOSTORIA — Kaubisch Memorial Public Library is to present a STEM event at 10 a.m. Tuesday at the library, 205 Perry St.

Children are to engage in hands-on science, technology, engineering and math experiments.

Learn about geology at library

FOSTORIA — As part of the library summer reading program, Libraries Rock!, Kaubisch Memorial Public Library is to present Geology Rocks! at 2 p.m. Tuesday at the library, 205 Perry St.

The program is presented by Seneca County Park District.

Story time for preschoolers

FOSTORIA — Kaubisch Memorial Public Library is to host preschool story time at 10 a.m. and 6 p.m. Wednesday at the library, 205 Perry St.

The program is for children and caregivers and features stories, songs and finger plays.

Craft program features reading program topic

FOSTORIA — Youth services at Kaubisch Memorial Public Library is to host the program Crafts Rock 2-2:30 p.m. Friday at the library, 205 Perry St.

Children are to make crafts based on the summer reading program, Libraries Rock!

Movie screening announced

FOSTORIA — Kaubisch Memorial Public Library is to host Movie & Munchies at 10 a.m. Saturday at the library, 205 Perry St.

The library is to screen the film “Kubo & the Two Strings.”

Free popcorn is to be available.

Play bingo at Carey library

CAREY — Dorcas Carey Public Library is to host bingo for children at 1 p.m. and 6 p.m. Monday and 25 at the library, 236 E. Findlay St.

Library to host ‘fun day’ for children

CAREY — The children’s department at Dorcas Carey Public Library is to host Fun Day 1-4 p.m. Tuesday — with rain date Wednesday — at the library, 236 E. Findlay St.

Activities are to be open for all children up to sixth grade. Events are to feature pony rides, snow cones, games, crafts and more.

Library to host movie day

CAREY — Dorcas Carey Public Library is to host a movie day for families at 3 p.m. Wednesday at the library, 236 E. Findlay St.

Earn extra entries for reading program

CAREY — Dorcas Carey Public Library is to host the event Bonus Day at 9 a.m. Wednesday and June 27 at the library, 236 E. Findlay St.

Children can come in to the library and select a book from their special selections and receive a prize.

Play giant games at Carey library

CAREY — Dorcas Carey Public Library is to host Giant Games at 10:30 a.m. Thursday and June 28 at the library, 236 E. Findlay St.

Children to find musicians at library

CAREY — Dorcas Carey Library is to host the event Find the Musicians 9 a.m.-8 p.m. Friday at the library, 236 E. Findlay St.

Children are to search for musicians in the children’s department of the library throughout the month of June to receive a prize.

Drum event at Carey library announced

CAREY — The children’s department at Dorcas Carey Public Library is to host Bang the Drum for children 9 a.m.-8 p.m. Saturday at the library, 236 E. Findlay St.

Get painted at the library

CAREY — Dorcas Carey Public Library is to host face painting at 10:30 a.m., 1 p.m. June 26 at the library, 236 E. Findlay St.

Enjoy stories at Clyde library

CLYDE — Clyde Public Library is to host story time 4-4:30 p.m. Tuesday and Thursday at the library, 222 W. Buckeye St.

The event is to feature weekly stories for preschoolers ages 2-5 years old.

The 30-minute session includes stories, finger plays, music, art, movement and language activities.

For more information, call (419) 547-7174.

Come read at Clyde library

CLYDE — Clyde Public Library is to host Kids Summer Reading Club 1:30-3 p.m. Monday, 6-7:30 p.m. Tuesday and 10-11:30 a.m. Wednesday at the library, 222 W. Buckeye St.

SE library to kick-off summer reading

ATTICA — Seneca East Public Library is to host a summer reading family kick-off night, Rock of Ages, 6-8:30 p.m. Thursday at the library, 14 N. Main St.

Discover or relive the best of the 1960s, ’70s, ’80s and ’90s. The program is to feature tie-dying, retro games and photo-ops.

Those attending can get to sign-up early for the summer reading program.

HPLM GroveFest returns Saturday

FREMONT — Rutherford B. Hayes Presidential Library and Museums is to host the annual event GroveFest: Nature at the Grove 10 a.m.-2 p.m. Saturday at Spiegel Grove in Fremont.

There are to be nature vendors with booths, crafts and games. There also are to be live animals and live demonstrations.

Food also is to be available on the grounds.

MCL announces new fiction titles

SYCAMORE — Mohawk Community Library has announced new adult fiction titles to be included within their circulation.

Titles include “The Love Letter” by Rachel Huck, “A Vast and Gracious Tide” by Lisa Carter, “The Woman in the Woods” by John Conolly, “Line of Sight” by Tom Clancy, “The Moscow Deception” by Karen Robards, “A Study in Treason” by Leonard Goldberg.

Financial Peace University program planned in Tiffin

Ramsey Solutions’ Financial Peace University is to be offered at 6 p.m. July 11 at Old Trinity Episcopal Church, 125 E. Market St.

Created by Dave Ramsey, the program is a nine-week course that provides families and individuals with practical tools to gain control of their finances and set themselves up for long-term financial success.

Along with Ramsey Personalities Rachel Cruze and Chris Hogan, Ramsey teaches lessons on budgeting, relationships and money, getting out of debt, saving for emergencies and investing. On average, families who complete FPU pay off $5,300 and save $2,700 in the first 90 days. Following the class, nearly 94 percent of those families budget regularly.

An FPU membership includes access to online video lessons, a one-year subscription to the EveryDollar Plus budgeting tool, member workbook for all nine lessons and other resources.

For information, visit DaveRamsey.com/FPU.

COMMENTS